Poradnik dłużnika

Poradnik dłużnika

Problemy ze spłatą zobowiązań nie są przyjemne, to oczywiste. W przeciwieństwie do wielu działających na rynku firm windykacyjnych i antywindykacyjnych nie zakładamy z góry, że jesteś winien. Zdajemy sobie sprawę, że wpływ na Twoją problematyczną sytuację finansową mogą mieć różne czynniki. Kłopoty osobiste, pogorszenie stanu zdrowia, utrata pracy i cały szereg innych niefortunnych okoliczności. Jesteśmy po to, by pomóc Ci uporać się z trudnościami. Aby ułatwić Ci to zadanie, zamieszczamy poniżej kilka praktycznych porad i wskazówek dotyczących postępowania z nachalną windykacją.

1.   Przede wszystkim windykator nie ma prawa Cię do niczego zmuszać, grozić Ci ani zastraszać! Wszelkie tego rodzaju zachowania stanowią nie tylko naruszenie zasad etyki zawodowej, ale są w świetle prawa traktowane jako przestępstwo. Jeśli windykator przejawia wobec Ciebie agresję słowną lub narusza Twoją nietykalność cielesną nie wahaj się wezwać policji.

2.   Windykator nie ma prawa informować osób postronnych o Twoim zadłużeniu. Stanowi to bowiem naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych oraz godzi w Twoje dobra osobiste (np. prawo do dobrego imienia). Jeśli windykator postępuje inaczej lub sugeruje, że mógłby to zrobić (np. rozpowiedzieć o Twoim zadłużeniu wśród sąsiadów czy w miejscu pracy), zgłoś ten fakt odpowiednim służbom.

3.   Praca windykatora polega między innymi na przekonywaniu do spłaty zadłużenia. Nie wolno mu jednak przekraczać zdroworozsądkowych granic częstotliwości w kontaktowaniu się z dłużnikiem. Windykator nie ma prawa wydzwaniać do Ciebie o różnych godzinach po kilkanaście razy dziennie ani nachodzić Cię w miejscu zamieszkania czy pracy. Szczególnie, jeśli wyraźnie dałeś do zrozumienia, że nie życzysz sobie takich form kontaktu. Jeśli upomnienia nie przynoszą rezultatu, rozważ zgłoszenie przestępstwa, jakim jest uporczywe nękanie i poinformuj windykatora o podjętych w tym kierunku krokach.

1.  Pamiętaj, że windykator ma obowiązek Ci się przedstawić i wyjawić na czyje zlecenie wykonuje swoje czynności. Masz prawo żądać od niego okazania dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz stosownego pełnomocnictwa. Również w rozmowach telefonicznych windykator jest zobowiązany do udzielenia Ci tych informacji.

2.   Jeśli masz taką możliwość, staraj się rejestrować za pomocą kamerki w telefonie/ dyktafonu spotkania i rozmowy telefoniczne z pracownikami windykacji. Pamiętaj, aby poinformować windykatora o rozpoczęciu nagrywania np. dla celów dowodowych.

3.   Unikaj prowadzenia bezpośrednich rozmów z windykatorami we własnym domu czy na terenie posesji. Nie masz obowiązku wpuszczać ich do swojego miejsca zamieszkania i nikt nie ma prawa tego od Ciebie wymagać. Jeśli uznasz, że spotkanie jest potrzebne, dąż do ustalenia go w siedzibie firmy windykacyjnej.